Wpisy z kategorii Styl życia

Zdrowa dieta

62Wszystkie warzywa i owoce są cennymi składnikami zdrowej diety.Wszystkie warzywa i owoce są znakomitym źródłem witamin, minerałów, błonnika, przy czym są nisko kaloryczne, co daje naprawdę duże pole manewru osobom będącym na dietach. Zaleca się jedzenie pięciu porcji warzyw i owoców w ciągu jednego dnia. Dla niektórych osób przed oczami może widnieć całe mnóstwo dobroczynnych produktów, co jest błędem. Pojedyncze porcje wcale nie są duże. Na przykład składają się z jednej szklanki soku owocowego (bez cukru), małej paczki suszonych moreli bądź kilku daktyli, owocowej lub warzywnej sałatki, solidnej porcji warzyw w postaci gotowanych na parze, surówki lub sałatki oraz kilku truskawek. Do wyboru jest wiele produktów, zatem można mieszać i tworzyć nowe kompozycje wedle upodobania. Zdrowe odżywiane jest podstawą dobrego zdrowia. Warzywa i owoce regulują pracę jelit, przez, co są niesamowicie pomocne dla kobiet cierpiących na zaparcia lub będących w ciąży. Dieta bogata w „dary natury” skutecznie zapobiega chorobom współczesnej cywilizacji tj. otyłości, chorobom serca lub cukrzycy.

Wbrew krytycznym osądom cukier i tłuszcze są źródłem energii.Wbrew krytycznym osądom potrawy zawierające większą ilość cukru i tłuszczu są źródłem energii dostarczanej naszemu organizmowi. Należy również wspomnieć o negatywnych skutkach spożywania nadmiernej ilości wyżej wspomnianych składników. Sprzyjają lub bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju przewlekłych chorób na przykład choroby wieńcowej serca, cukrzycy, otyłości, trądziku, a także grzybicy. Zdrowa dieta polega na umiejętnym zbalansowaniu składników pokarmowych tak, aby występowały w zrównoważonej ilości. Wszystkim wiadomo, że warzywa powinny być na pierwszym miejscu w diecie każdego człowieka, natomiast produktu zawierające tłuszcz i cukier na ostatnim. Ponadto chwilowe pobudzenie po spożyciu kalorycznych potraw spowodowane jest tylko i wyłącznie wzrostem cukru we krwi. W jedzeniu trzeba zachować umiar. Unikać kalorycznych dań na wynos (pizza przygotowana w domu będzie mniej szkodliwa od tej z restauracji). Tłuszcze pomagają transportować tłuszczo- rozpuszczalne witaminy A, K, D oraz E po organizmie. Cukier tylko w naturalnej postaci (owoce, mleko) jest nieszkodliwy.

Większość spożywanego jedzenia składa się z ziarna.Większość spożywanego jedzenia oprócz ziemniaków jest produkowana z produktów ziarnistych, które mogą występować pod postacią niepełno ziarnistą oraz pełnoziarnistą. Forma niepełno ziarnista powstaje poprzez pozbawienia ziarna naturalnej osłony, a zostawienie tylko tkanki miękiszowej nazywanej endospermą. Natomiast postać pełnoziarnista powstaje, kiedy cała otoczka ziarna pozostaje nietknięta. Druga forma w przeciwieństwie do pierwszej jest o wiele bardziej zdrowa, ponieważ zawiera mnóstwo niezbędnego w zdrowym odżywianiu błonnika, który widocznie ułatwia i pomaga w długim procesie trawienia. Jedzenie zawierające odmianę ziaren niepełno ziarnistą można znaleźć w białej mące, białym tostowym chlebie, bułkach i pizzach. Wszystkie produkty razowe (chleby, makarony, brązowy ryż) mają wyżej wspomniana dużą ilość błonnika, witam i minerałów. Spożywanie „ziarnistych” produktów powinno stanowić, aż 1/3 dziennego spożycia wszystkich pokarmów. Trzeba być ostrożnym oglądając reklamy płatków śniadaniowych, a przy zakupie uważnie czytać skład, bowiem w większości nich znajduję się mnóstwo niepotrzebnego cukru.

Komunikacja i gospodarka miasta

35Komunikacja to sieć nerwowa całego miasta.Nie można jednak generalizować i wyolbrzymiać wad tramwajów czy autobusów. W tramwajach można spotkać niesamowitych ludzi, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia. Często tam można usłyszeć pytania o drogę czy sugestie, gdzie warto się przejść. Często w dużych aglomeracjach tramwaje i metro to jedyne pojazdy mechaniczne, które się poruszają w godzinach szczytu zarówno rano jak i wieczorem. Tramwaj ma pierwszeństwo w wielu sytuacjach na drodze, więc samochody muszą czekać. Poza tym komunikacja miejsca oszczędza środowisko i jest pro ekologiczna. W miastach w krajach zachodnich normą stało się korzystanie z komunikacji napędzanej na biopaliwo czy gaz – Berlin, Valencia czy Sztokholm. W Polsce te technologie są dopiero wprowadzane. Mimo to już dzisiaj możemy spotkać przykładowo na ulicach warszawskich autobusy które są napędzane gazem, bądź biopaliwem, czyli paliwem robionym z buraków. Z reportażu osób które takim transportem jechały, można wiedzieć że strasznie dziwny zapach panuje w takich autobusach, i jest to chyba jeden z nielicznych minusów dotyczących ich wprowadzenia do ruchu.

Każde miasto to mini gospodarka państwowa. Wiele miast tworzy pakty z mniejszymi miejscowościami czy sąsiednimi miejscowościami tworząc swojego rodzaju kompleksy miejskie. Niektóre prowadzą własną politykę gospodarczą uprawiając na ziemiach miejskich owoce czy warzywa, które są przeznaczone na sprzedaż. Ciekawym przypadkiem kompleksu miejskiego jest Dolina Ruhry czy Okręg Górnośląski. Miasta tworząc pewną wspólnotę gospodarczą, wspólnie uzyskują korzyści materialne z tego układu. Zalet jest wiele – zyski, możliwość dalszego rozwoju gospodarki, co wiąże się z napływem ludzi do pracy i sposobności uzyskania pieniędzy, na przykład z Unii Europejskiej, na dalszy rozwój. Wiele przedsięwzięć gospodarczych obserwuje się w regionach typowo turystycznych. Specjalne potrawy, jak paella czy spaghetti można kupić tylko w określonym miejscu. Wiele miast współpracuje z gminami, przy czym same mają dominację w układzie. W takiej sytuacji jest Warszawa, Poznań czy z zagranicy – Rzym. Taki układ jest bardzo dobry, gdyż to właśnie członkowie gminy są najbliżej mieszkańców i to właśnie oni wiedzą czego ludzie potrzebują najbardziej.

Czy warto żyć tylko dla przyjemności?

61Życie ma wiele zalet i każdy powinien mieć świadomość, że życie nie polega tylko na jednym i trzeba korzystać z różnych okazji jakie nam to życie daje. W przeciwnym wypadku kiedy nadejdzie moment, gdy nie będziemy mogli już niczego zrobić, to właściwie nie powinien być to moment, kiedy człowiek stwierdzi że nie wykorzystał wszystkich swoich szans tak jak powinien. Przede wszystkim przyjemności jakie czerpiemy z życia niosą dla nas ogromne korzyści. Jakie są to korzyści? Otóż korzyści przyjemności życie zależą przede wszystkim od tego co dany człowiek robi, ale można to jakoś uogólnić, jeśli tylko się chce. Zatem przede wszystkim korzyści jakie płyną z oddawania się przyjemności życia, w zależności co kto robi ale uogólniając to przede wszystkim czerpanie z życia tego co najlepsze. Kiedy towarzyszą nam przyjemności to właściwie czujemy się dobrze, chce nam się żyć, jesteśmy szczęśliwsi i mamy energię do życia, a to bardzo wiele. Zatem warto oddawać się przyjemności ale oczywiście z umiarem, który potrzebny jest w każdym działaniu.

Choć wydaje się to dziwne, to prawda jest taka, że przyjemności życia jakim niejednokrotnie oddaje się człowiek, mogą mieć zarówno wiele zalet ale również pewnego rodzaju zagrożenia czyli po prostu pewne wady korzystania z takich przyjemności. Chociaż zachęca się ludzi do tego aby życie swoje poświęcali czasami temu co lubią a nie tylko temu co wydaje im się że daje im przyjemność, czyli chociażby pracy, to jednak z przyjemnościami tymi nie można przesadzać. Otóż chodzi o fakt, że przede wszystkim przyjemności i oddawanie się im mogą stać się dla człowieka zagrożeniem z dwóch powodów. Po Pierwsze zagrożeniem pojawia się, kiedy pewne przyjemności życia z których korzystamy stają się tak częste w naszym życiu, że właściwie są dla nas najważniejsze. Drugie zagrożenie wynikać może przede wszystkim z faktu, że pewne przyjemności życia które nam się podobają mogą być właściwie niebezpieczne dla nas jak i dla innych. Jak już wielokrotnie wspominano, każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby zatem zupełnie inne rzeczy mu się podobają i sprawiają przyjemność. Niektórym niestety przyjemność sprawiają rzeczy niebezpieczne lub złe.

Papierosy i internet także uzależniają!

5Nałóg, do którego rzucenia potrzebna jest silna wola i wiara w siebie.Palenie papierosów to jeden z chyba najstarszych nałogów, jakie zna człowiek. Nałóg ten jest dość drogi, bo za paczkę papierosów płaci się średnio 7 złotych. Jest to bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że bardzo uzależniony palacz jest w stanie wypalić 2, nawet 3 paczki dziennie. A wszystko dzięki substancji zwanej nikotyną, która sprawia mylne wrażenie odprężenia, ucieczki od problemów i ogólnej poprawy samopoczucia. Nic bardziej mylnego. Substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym powodują, że skóra i zęby stają się żółte, a płuca czarne. Papierosy prowadzą do groźnych postaci raka, a więc dlaczego to wszystko sie odstrasza palaczy od wzięcia czegoś tak niezdrowego i „śmiercionośnego” do ust? Wszystko dzieje się w naszej psychice. Nałogowemu palaczowi nie pomoże to, że na paczce napisano „Palenie zabija”, nie pomogą mu rzucane hasła „Rzuć palenie!”, nie pomogą mu zdjęcia czarnych płuc bardzo „zaawansowanych” palaczy. Aby zrezygnować z nałogu, musi sam sobie powiedzieć: „Koniec”. Owszem- istnieją plastry antynikotynowe, gumy do żucia, ośrodki dla uzależnionych, ale decyzja o podjęciu pierwszych kroków należy do samego palacza, naciskiem nic nie zdziałamy, a jedynie pogorszymy sprawę.

Długie siedzenie przed komputerem niszczy nasze zdrowie.Komputer a wraz z nim Internet- kolejne wynalazki XXI, „dawkowane” w odpowiednich ilościach pomagają w życiu codziennym, nadużywane prowadzą do upadku naszego zdrowia. Uzależnienie to dotyczy głównie pokolenia młodego, choć nie omija ludzie starszych i w wieku średnim. Zaczyna się od kupna komputera, czy notebooka, graniu w gry, surfowania po Internecie a kończy na problemach z krążeniem, wadami postawy, chorobami oczu, ogólnym spadkiem kondycji fizycznej. Człowiek uzależniony od komputera, jest najczęściej ofiarą gier komputerowych, które tak wciągają, że spędza on przed monitorem kilkanaście nawet godzin. Gra jest w stanie tak pochłonąć, że zapomina się o normalnym świecie. Dlaczego ten problem w ogóle istnieje? Kolejna słabość człowieka- nie potrafi używać komputera w umiarze i nawet nie jest świadomy jak zły wpływ ma siedzenie przed komputerem wiele godzin. Ofiarami takich uzależnień padają najczęściej osoby, które nie mają co robić, nigdzie nie wychodzą, mają mało znajomych ( mogą mieć dużo internetowych). Człowiek siedzący kilkanaście godzin przed komputerem psuje swoje fizyczne zdrowie. Jednym z symptomów tego uzależnienia jest zaburzenie odczucia ciepła i zimna. Widzimy, że osoba uzależniona, mimo ciepłej pogody na dworze, grubo się ubiera, częściej choruje. Ponadto słabiej widzi, narzeka na bóle kręgosłupa, a wchodzenie po schodach staje się bardziej męczące niż zwykle.

Uzależnienia młodych ludzi

32Uzależnienie to nazywane jest siecioholizmem.Internet jest dziś niezbędny, wiele osób nie mogłoby bez niego pracować. Znajdziemy w nim wszystko: wiadomości, muzykę, filmy, prześlemy w minucie dane na drugi koniec świata, poznamy nowych znajomych. Zdaje się, że ma same zalety, ale uzależnia. Jest to stosunkowo nowe uzależnienie, z którym nie wiemy, jak sobie radzić. Osoba uzależniona spędza cały swój czas przed komputerem, co prowadzi do wyalienowania, często do zerwania kontaktów z realnymi przyjaciółmi, a nawet rodziną. Wyróżniamy kilka uzależnień: socjomania internetowa – to uzależnienie od kontaktów z ludźmi przez Internet, przeciążenie informacyjne – szukanie informacji. Jest wiele przyczyn, dla których ludzie wybierają Internet niż życie rzeczywiste. Tutaj są problemy, praca, ten sam wymagający szef, hałaśliwi sąsiedzi, a w sieci możemy codziennie być kimś innym, jesteśmy anonimowi, nikt nas naprawdę nie zna, możemy przedstawiać siebie jako kogoś zupełnie innego, udawać i grać. Osoba uzależniona robi się nerwowa, gdy chcemy jej zabrać dostęp do Internetu. Może nawet nie spać, nie jeść, aby tylko mieć czas na siedzenie w sieci.

Dostęp do gier komputerowych umożliwia szybkie uzależnienie. Gry komputerowe są szeroko dostępne, w wielu sklepach. Rodzice często nie wiedzą, co ich dziecko kupuje i w co gra na komputerze. Te gry szybko wciągają, pokazują wyimaginowany świat, bohaterów. Oddziałują na psychikę gracza, uzależniają od komputera. Brutalne gry uczą agresywnych zachowań, brzydkich zwrotów. Najczęściej dzieci czerpią wzorce zachowań z gier. Gdy zaczynamy spędzać coraz więcej czasu grając na komputerze, oznacza to, że zaczynamy się uzależniać. Ważne, by tego momentu nie przegapić. Jeżeli gracz zaniedbuje pracę, szkołę, po to, aby grać, sytuacja jest poważna. Ważna jest kontrola dzieci i tego, co robią. Rodzice często nie umieją korzystać z komputera, nie mówiąc o wiedzy na temat gier komputerowych. Cieszą się, że dziecko jest przedszkolakiem, a już obsługuje komputer. Orientują się, gdy zaczynają być problemy. Brakuje kontaktu z dzieckiem, które woli świat w grze od zabawy z rówieśnikami. Najważniejsze to zdać sobie sprawę z uzależnienia. Potrzebna będzie pomoc psychologa i kogoś bliskiego.

←Starsze