Wpisy z kategorii Wypoczynek

Jak spędzić czas wolny w mieście?

64Miasto powinno także dbać o rozwój kulturowy swoich mieszkańców. Wiele miast jest kojarzonych z festiwalami. Niewątpliwą palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie posiada Kraków – festiwale kultury żydowskiej, koncerty, różne happeningi – pozwala zauważyć to miasto na mapie Europy. Powoli zaczyna zdobyć sławę Poznań, jako miasto koncertowe. Wynika to z przemyślanej polityki wypromowania miasta, która pozwala osiągnąć zaskakujące rezultaty. Takie akcje czy publiczne występy są sposobem nie tylko na turystów, ale także zachęcają młodych ludzi do pozostania w danym mieście. Znany w Europie jest również festiwal Woodstock organizowany najpierw w Żarach, obecnie przeniesiony do Kostrzyna. Bardzo istotne jest życie nocne. Szczególnie dobrze jest to widoczne na południu Europy – gorące dni nie pozwalają na wycieczki po mieście. Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że miasta w tamtych rejonach żyją nocą. A bawią się wszyscy bez względu na wiek. Wiele restauracji jest otwieranych dopiero wieczorem. W polskich miastach wieczorami głównie bawią się studenci i młodzi ludzie.

Źródło, które przyciąga turystów. Istotne budynki z punktu widzenia miasta i jego atrakcyjności na arenie międzynarodowej. Najważniejszym punktem każdej wycieczki (niesłusznie) są muzea. Każde miasta ma minimum jedno muzeum. Obojętnie jakie, byle by było. I tak; mamy muzea lalek (Szklarska Poręba), muzeum figur woskowych (Paryż) czy muzea zlokalizowane w budynkach zamkowych – Pieskowa Skała, Wawel czy kompleksy pałacowo – zamkowe nad Loarą (Francja). Często wabikiem na turystów jest historia miasta. Taka tezę można wysunąć obserwując popularność stolic europejskich, które mają najciekawsze dzieje jak Wiedeń, Kraków. Warszawa jest też interesującym miejscem, które warto odwiedzić. Najbardziej kusi turystów obejrzenie schedy po socjalizmie i poczucie klimatu tamtych czasów. Ostatnim czasem można zaobserwować powstawanie nawet klimatycznych restauracji rodem z polskiej republiki ludowej, gdzie łyżki są stalowe i ohydne, gdzie są one poprzyczepiane łańcuchami do stołu, gdzie miski, bo to nawet nie talerze, są poprzykręcane śrubokrętami do stołów, wszystko dosłownie tak jak jest to pokazane w filmie Miś.

Parki w naszym kraju są traktowane również jako miejsca spotkań młodzieży szczególnie wieczorami. Brakuje miejsc dla dzieci, placów zabaw, a te, które istnieją są stopniowo dewastowane. Nie wolno generalizować, ale większość właśnie wygląda w taki sposób. Coraz częściej jednak zmienia się mentalność Polaków czy Czechów. W Europie środkowo wschodniej zaczyna się doceniać uroki parku i coraz częściej to właśnie sami mieszkańcy prowadzą akcję sprzątania miejsca wypoczynku. Panuje taka tendencja że raz na kwartał, czyli raz na trzy miesiące, mieszkańcy większych miast, urządzają wielkie sprzątanie, czy to Krakowa, czy Warszawy, Wrocławia, poznania, Gdynii, Gdańska, czy Sopotu, umawiają się wszyscy w jednym miejscu o określonej godzinei i zaczynają sprzątać miasto. Gmina jedynie co to zapewnia im worki na śmieci, rękawiczki, + transport śmieci, podstawione samochody ciężarowe, które będą później miały za zadanie wywieźć wszystkie zebrane śmieci na wysypisko bądź też do miejsca ich utylizacji lub przetworzenia na produkty wtórne.

Przyczepa kempingowa, biwak czy hotel?

51Charakterystyka przyczepy kempingowej.Przyczepa kempingowa przypomina mały domek na kółkach. Jest to znakomite rozwiązanie na wakacje. Wystarczy wsiąść w samochód i i można jechać dokąd tylko dusza zapragnie. W miejscowościach turystycznych, nad jeziorami czy nad morzem są specjalne pola kempingowe gdzie możemy postawić przyczepę. Koszt to około 10-20 zł za dobę, w cenę zazwyczaj wliczony jest prąd i woda. Koszt samej przyczepy jest bardzo zróżnicowany. Te mniejsze i starsze kosztują około 5000 zł po ekskluzywne i nowoczesne za nawet i 60000 zł. Wyposażenie jest adekwatne do ceny. W tańszych przyczepach jest od 2 do 4 łóżek, rozkładany stół, kuchenka na gaz i zlew a cała powierzchnia to ok. 8 metrów kwadratowych. Droższe przyczepy składają się z salonu i sypialni, mają również łazienki z natryskiem a w wyposażeniu dodatkowo lodówkę, kuchenkę mikrofalową. Ich metraż to ok. 30 metrów kwadratowych. Kemping możemy kupić na allegro oraz w różnych auto handlach. Teraz jest ich ogromny wybór, zwłaszcza tzw. domków holenderskich, sprowadzanych do Polski na sprzedaż.

Wakacje pod namiotem.Jednym z najtańszych i mających swój urok urlopów możemy spędzić pod namiotem. Ta forma noclegu jest bardziej popularna wśród studentów i młodzieży aniżeli osób starszych, które zdecydowanie cenią sobie wygodę. Niewątpliwie jednak wyjazdy pod namiot mają wiele zalet. Po pierwsze koszt, zarówno namiotu i materaca jak i noclegu na polu namiotowym. Jeśli nie lubimy skupiska ludzi, tłoku i hałasu możemy także rozbić się gdzieś nad jeziorem czy na wsi. Młodzież często zmienia miejsca noclegu podróżując przy okazji autostopem. To kolejny z plusów spania pod namiotem. Dzięki temu nie musimy spędzać całego czasu w jednym miejscu i mamy możliwość zobaczenia i zwiedzenia wielu miejsc. Jednak namiotowanie ma też swoje mankamenty. Największy z nich i niestety niezależny od nas to pogoda, spanie pod chmurka w zimnie i deszczowe dni jest mało przyjemne. Poza aurą niedogodnością jest również brak bieżącej wody, prądu i żywienie się suchym prowiantem, natomiast jeśli komuś to przeszkadza w znacznym stopniu na pewno nie zdecyduje się na wyjazd pod namiot.

Czym są hotele i jak funkcjonują?Hotel to miejsce tymczasowego zatrzymania się gdy przebywamy z dala od domu. W hotelach mieszkamy najczęściej podczas urlopów. Do dyspozycji mamy pokój jedno lub wieloosobowy bądź apartament. Standardy hoteli określa się za pomocą gwiazdek a te przyznawane są w zależności od zewnętrznych elementów wyposażenia budynku, wyposażenia wewnątrz obiektu, ofercie usług, metrażu oraz wyposażenia pokoi czy wykształcenia i znajomości języków obcych personelu. W zależności od tych wszystkich czynników hotel może mieć od jednej do pięciu gwiazdek, od których to uzależniona jest cena za wynajem pokoju a te wahają się od około 100 zł do 1000zł za dobę. W hotelach czterogwiazdkowych i pięciogwiazdkowych czyli tych o najwyższym standardzie oprócz takich podstaw jak restauracja goście mają do dyspozycji basen, saunę, siłownie, solarium, gabinety masażu czy salony fryzjerskie. Jednym słowem wszystko na miejscu, często czynne po późnych godzin wieczornych. Największą popularnością cieszą się hotele w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie jak np. Sopot, w którym znajduje się słynny Grand Hotel. Rezerwacji w tym obiekcie trzeba dokonać na długo przed planowanym pobytem.

Nietypowe formy wakacyjnego wypoczynku

21Czym w rzeczywistości jest agroturystyka?Agroturystyką nazywamy wypoczynek na wsi, z dala od centrum i miastowego zgiełku za to pośród natury i pięknych krajobrazów. W ofercie znajdziemy nocleg, posiłki przygotowywane przez gospodynię oraz rożnego rodzaju atrakcje typowe dla wsi. Wczasowicze mają wiec możliwość jazdy konnej, wędkowania ale przede wszystkim mogą czynnie uczestniczyć w pracach gospodarskich jak np. karmienie zwierząt czy sianokosy. Ponadto można nauczyć się pieczenia chleba czy wyrobu masła. Z racji popularności jaką coraz bardziej cieszy się taka forma wypoczynku i chęci zarobku mieszkańców wsi, ostatnio powstało mnóstwo gospodarstw agroturystycznych, które niestety oprócz nazwy nie mają nic wspólnego z właściwą agroturystyką. Często oferty kryjące się pod ta nazwa to tylko nocleg na wsi ale nic poza tym. W ten właśnie sposób rolnicy dorabiają sobie nie rozumiejąc do końca, czym różni się prawdziwa agroturystyka od zwykłego wypoczynku poza miastem, niektórzy z nich uważają, ze wystarczy tylko założyć działalność gospodarczą i udostępnić pokoje we własnym domu. Na szczęście w dobie internetu możemy znaleźć to czego szukamy i uniknąć rozczarowania.

Nowy tani sposób na nocleg.Ostatnio często można spotkać się z ogłoszeniami dotyczącymi chęci wymiany mieszkań na określony okres czasu. Przyznać trzeba, że pomysł sam w sobie jest genialny. Rodzina z Gdańska udostępni na tydzień swoje mieszkanie rodzinie z Zakopanego i dzięki temu ci pierwsi spędza urlop w górach a ci drudzy nad morzem bez ponoszenia kosztów noclegu. To niewątpliwie pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Problemem jest natomiast strach i nieufność. Nie jest łatwo powierzyć komuś obcemu to co dla nas cenne. Jeżeli chodzi o kosztowności czy sprzęt RTV to możemy je chwilowo usunąć z domu i dać na przechowanie rodzinie, pozostaje jednak obawa czy nasze mieszkanie nie zostanie zdewastowane. Wymiana mieszkań odbywa się pomiędzy osobami, które są dla siebie obce, pozostaje więc kwestia zaufania. Niektórzy podejmują jednak to ryzyko i decydują się na tę formę organizacji noclegu. Dla chcących spróbować ale być jednocześnie spokojnym polecam stronę http://www.intervac.pl, na której wszystko odbywa się legalnie i choć ponosi się koszt to jest on w znacznym stopniu mniejszy niż tygodniowy wynajem kwatery.

Dziecięce wakacje – kolonie czy może wyjazd z biurem podróży?

41Wypoczynek dla dzieci.Niegdyś o wiele bardziej popularne, organizowane przez prawie każdy zakład pracy kolonie to świetna forma wypoczynku dla dzieci. Kolonie i obozy to wyjazdy tygodniowe lub dwutygodniowe dla dzieci w wieku szkolnym. Jako, że nie towarzyszą na nim rodzice jest to też idealne rozwiązanie na czas gdy pracujemy a dziecko ma w tym czasie wakacje. Kolonie to wyjazd połączony z licznymi atrakcjami, zwiedzaniem, pełną opieką i wyżywieniem. Nocleg organizowany jest w ośrodkach wypoczynkowych lub szkołach, które przystosowują klasy do tego celu. Dzieci jedzą posiłki na stołówkach a czas wolny jest w pełni zaplanowany na zwiedzanie, sport, gry zespołowe. Obozy różnią się od koloni zazwyczaj miejscem noclegu, obozowicze z reguły śpią pod namiotami. Ponadto obozy są z reguły wyjazdami tematycznymi, wyróżniamy obozy językowe, żeglarskie, karate, piłkarskie. Z reguły kolonie są dla dzieci młodszych a obozy dla starszych. Bez wątpienia jednak, dzieci bardzo lubią wyjeżdżać na takie wycieczki, poznają nowych kolegów i koleżanki i co najważniejsze świetne się bawią.

O biurach podróży.Jeśli nie chcemy bądź nie potrafimy sami zorganizować sobie wycieczki, biura podróży mają dla nas drzwi otwarte. Najczęściej korzystamy z ich ofert wybierając się za granicę. Trudno byłoby samemu znaleźć dogodny dojazd, hotel, atrakcyjne miejsce tym bardziej jeśli chodzi o wycieczki egzotyczne. W takich sytuacjach zdecydowanie potrzebna jest pomoc w organizacji wycieczki, dlatego też najlepiej udać się do biura podróży. Tam możemy powiedzieć o swoich oczekiwaniach wobec wyjazdu, terminie, miejscu, cenie a pracownicy przedstawia co mają w swojej ofercie. Korzystne jest wykupienie wycieczki tzw. last minute, gdzie do wyjazdu zostało kilka dni ale za to cena może być do 50% niższa, takie wyjazdy mają rzesze zwolenników. Zaleca się korzystanie ze sprawdzonych biur podróży takich jak Orbis, Itaka, Triada po to by uniknąć różnych nieprzyjemnych niespodzianek. Dużo się słyszy o nieuczciwych biurach o czym turysta przekonuje się po przyjeździe na miejsce. Może się wtedy okazać, ze do plaży są 3 kilometry a nie 30 metrów, za oknami pokoju zamiast pięknego widoku obskurne podwórko a o all inclusive możemy zapomnieć.